Fotografia Podwodna, Maciej Tomaszewski
Przewodniki nurkowe po Polsce i Egipcie wydane przez AutoraNurkowy Atlas Polski, Warszawa, Altea 2005,
Maciej Tomaszewski
To pierwsze tak obszerne i usystematyzowane wydawnictwo przygotowane z myślą o nurkach w Polsce. Obok opisu 104-ech miejsc nurkowych oraz pięknych, autorskich zdjęć podwodnych (ponad 200 zdjęć), atlas zawiera mapki akwenów z zaznaczonymi wartymi odwiedzenia miejscami pod wodą. Ponad sto wojskowych map topograficznych w skali 1 : 100 000 oraz rzetelny opis dotarcia do akwenu stanowi nieocenioną pomoc w organizacji nurkowań turystycznych. Jasne określenie stopnia trudności nurkowej zbiorników pozwala na bezpieczny wybór miejsca wyprawy dla nurków o różnym stopniu wyszkolenia. Obszerna informacja o bazach nurkowych operujących na danym terenie ułatwi organizację nurkowania.


Recenzja Nurkowego Atlasu Polski


Atlas otrzymał nagrodę Prezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego na XVII Targach Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda 2005” za najbardziej atrakcyjna formę oferty krajowej turystyki podwodnej

drugi od prawej: Maciej Tomaszewski, autor

Egipskie Wybrzeże Morza Czerwonego, Warszawa, Altea 2001
Maciej Tomaszewski, Holger Göbel

Przewodnik nurkowy zawiera:
 • 21 map miejsc nurkowych
 • 68 opisów miejsc nurkowych
 • plan Hurghady i Mapę Morza Czerwonego (format A2)
 • opisy i lokalizacje 26 wraków
 • praktyczne wskazówki dla nurków
 • opis fauny i flory Morza Czerwonego
 • 150 barwnych zdjęć podwodnych

Morze Czerwone, jest największą oazą, jaka kiedykolwiek powstała wśród piasków pustyni Północnej Afryki. Miejsca, charakteryzującego się tak ogromnym kontrastem, nie znajdziemy nigdzie na świecie. Występują tu ogromne obszary pustynne, pośród których pną się ku górze strzeliste szczyty Shaib i Hamat. Szanse na przeżycie w tym klimacie są bliskie zera. Fauna i flora regionu jest bardzo uboga. Niewiele gatunków potrafiło przystosować się do tak skrajnych warunków. Trwa ciągła walka o przetrwanie. Każdy kolejny dzień może okazać się "dniem ostatnim". Wyrwane pustyni kawałki gruntu stają się bastionami nowego życia. Pustynia jest jednym z dwóch żywiołów, z którymi od tysięcy lat walczą Egipcjanie.

Tuż obok spotkamy inny, nie mniej fascynujący świat wielkiej wody, a w nim życie, mieniące się tysiącami barw. Niezliczone gatunki podwodnej ichtiofauny Morza Czerwonego przytłaczają każdego ilością kształtów i form. Egipt jest terenem ścierania się dwóch żywiołów: wody i piasku, życia i śmierci. Jednakże największe doznania i doświadczenia zebrać można odwiedzając "podwodne królestwo Egiptu". Bogactwo, które znajduje się w zasięgu ręki wprowadza w osłupienie niejednego obserwatora. Warto po nie sięgnąć.

Największym atutem Wybrzeży Morza Czerwonego są przepiękne rafy koralowe. Można je zwiedzać praktycznie przez cały rok. Są to jedne z nielicznych obszarów występowania tak bogatych form koralowców, leżące u bram Europy. Region stał jednocześnie najatrakcyjniejszym miejscem nurkowań na świecie, tak chętnie odwiedzanym przez nieprzebrane rzesze turystów. Z roku na rok powiększa się grupa amatorów podwodnych wycieczek do "ogrodów Neptuna". Do niedawna centrum sportu nurkowego była wyłącznie Hurghada. Od pewnego czasu, wiele osób udaje się na południe kraju, w poszukiwaniu nowych, ciekawszych obszarów podwodnych eskapad. Obszary wokół Marsa Alam jeszcze do niedawna były "białą plamą". Obecnie w programach wielu operatorów turystycznych znajdują się wyprawy zachęcające do udania się na południe kraju.

Miejsca nurkowań opisane w niniejszym przewodniku zostały dobrane jako najbardziej reprezentatywne spośród kilkuset znanych i odkrytych do tej pory. Znajdziecie tu obszary podwodnej eksploracji położone wzdłuż Wybrzeża Egiptu. Należą do nich spektakularne rafy okolic Shadwan, min.: Carless Riff, - położone na północny wschód od Hurghady, Panorama Riff z okolic Port Safaga, oraz "nowo odkryte" - Elphistone Riff , Zabargad i Rocky Island, znajdujące się niedaleko Marsa Alam. Poza tym poznacie mniej znane okolice, które są rzadziej odwiedzane przez nurków, a są nie mniej ciekawe. Dotrzemy również do najbardziej odległych, zapierających dech w piersiach miejsc, takich jak Brother Islands oraz Deadalus Riff.

Nurkowanie jest ucztą, podczas której możemy obserwować podwodna faunę i florę w jej naturalnym środowisku. Często chciałoby się wiedzieć więcej na temat właśnie "odkrytego" gatunku. Nie pozostaniemy Wam dłużni i tym razem. W podrozdziale dotyczącym Podwodnego Świata, będziecie mogli zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ekosystemu Morza Czerwonego i jego charakterystyki. Przedstawimy w nim najczęściej spotykane gatunki ryb zamieszkujących rafy. Wszystko ubarwione zostało ponad 150 fotografiami, szczegółowymi mapami miejsc nurkowych oraz szkicami wraków.
Maciej Tomaszewski

Przewodnik Dla Nurków - Polska Północna
Holger Göbel, Maciej Tomaszewski
Wydawca: Agencja Fotograficzno - Wydawnicza "Mazury" Olsztyn 1999


Nurkowanie staje się w naszym kraju popularnym hobby. W przeszłości traktowane było jako wyczyn sportowy. W dzisiejszych czasach jawi się jako forma spędzania wolnego czasu. Każdego, kto chwyci przysłowiowego bakcyla, nurtuje pytanie : Dokąd wybrać się na podwodną eskapadę? Na to i inne pytania można znaleźć odpowiedź w książce, która ukazała się w tych dniach na rynku księgarskim. Jest nią "Przewodnik Nurkowy - Polska Północna" autorstwa Holgera Goebla i Macieja Tomaszewskiego. Wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom rzeszy polskich płetwonurków spragnionych wiedzy na temat akwenów nurkowych w naszym kraju. A jest w czym wybierać. Pojezierza Mazurskie i Suwalskie należą do najpiękniejszych w tej części Europy. W książce znalazły się opisy podwodnej fauny i flory 64 jezior położonych w na Północy Polski Obejmuje ona swym zasięgiem Pojezierze Szczecińskie, Warmię, Mazury oraz jeziora Suwalszczyzny i Pojezierza Augustowskiego. Nie zabrakło w niej map batymetrycznych wraz planami dojazdów oraz licznych fotografii wykonanych przez autorów. Odrębny rozdział poświecony został Zatoce Gdańskiej, w której wodach zlokalizowano ponad 2000 różnego rodzaju wraków. Do przewodnika wybrano kilka najciekawszych. Opisy ubarwione zostały historią budowy i zatonięcia statku. Miejsce spoczynku udokumentowane zostało na dołączonych doń szkicach. Książka zasługuje na słowa uznania zarówno pod względem edytorskim jak i merytorycznym. Zawiera wskazówki praktyczne potrzebne do zorganizowania wyprawy w rodzinnym gronie. Zawarto w niej bowiem opisy miejsc godnych zwiedzenia, tak by rodziny nurkujących mogły znaleźć coś ciekawego dla siebie. Podwodni biolodzy i fotoamatorzy powinny być równie usatysfakcjonowani, gdyż autorzy rozprawili się w przejrzysty sposób z biologią polskich wód oraz sztuką podwodnej fotografii. Książka jest pierwszym profesjonalnym przewodnikiem nurkowym wydanym w Polsce i zarazem idealnym prezentem na lato.

Przewodnik turystyczny po Warmii i Mazurach


W publikacji znajdziemy zarys historii, geografii i przyrody regionu. Opisanych jest tu około 600 miejscowości. Omówione zostały szlaki żeglugowe, kajakowe, piesze, rowerowe oraz ciekawe miejsca do nurkowania. Dodatkowo do przewodnika dołączona została mapka województwa warmińsko - mazurskiego. Rozdział dziewiąty poświęcony jest wyłącznie nurkowaniu, jego autorami są : Maciej Tomaszewski – jeden z najlepszych polskich fotografów podwodnych, instruktor, autor artykułów w prasie fachowej i podróżniczej oraz Holger Göbel – niemiecki fotograf podwodny, autor wielu książek, instruktor.

Spis treści:
1. Od redakcji
2. Atrakcyjność turystyczna regionu - Jan Bałdowski
3. Rys historyczny - Stanisław Achremczyk
4. Środowisko geograficzne - Jan Bałdowski
5. Środowisko przyrodnicze - Stanisław Dąbrowski, Marian Szymkiewicz
6. Opis wybranych miejscowości - Jan Bałdowski
7. Szlaki żeglugowe - Jan Bałdowski
8. Szlaki kajakowe - Zygmunt Gustek
9. Przewodnik dla nurków - Maciej Tomaszewski, Holger Göbel,
10. Znakowane szlaki piesze - Anna Andrusikiewicz
11. Szlaki rowerowe - Tadeusz Peter
12. Indeks miejscowości
Nowe terminy kursów w 2012 roku Witam,w zakładce kursy i warsztaty znajdują się aktualne terminy i miejsca szkoleń fotografii podwodnej.W tym roku nowością jest rozpoczęcie współpracy z bazą Centrum Nurkowego Seaway w Swornychgaciach w Borach TucholskichZajęcia prowadzone są w systemie KDP-CMASTerminy kursów i więcej informacji
Fotografia podwodna

© COPYRIGHT 2010. SUB-AQUA
Tworzenie stron WWW